Aurelia Zalewska radna Powiatu Pruszkowskiego w latach 2014-2018
rzetelnie i solidarnie

Kalendarz wydarzeń

Newsletter

Data: 2018-09-27 
Drukuj PDF Wyślij link

Paszkowianka w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego

Autor: Aurelia Zalewska 

W związku z omawianiem na posiedzeniu Zarządu Powiatu Pruszkowskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego złożyłam wniosek o zabezpieczenie w tym dokumencie przestrzeni pod budowę drogi wojewódzkiej od lat oczekiwanej przez mieszkańców, tzw. "Paszkowianki" w całym przebiegu tj. przez gm. Nadarzyn, gm. Michałowice, m. Pruszków, gm. Brwinów z zachowaniem przebiegu w najkorzystniejszym wariancie opiniowanym w latach poprzednich, tj. w miejscowości Granica w korytarzu obecnej drogi powiatowej, ul. Pruszkowskiej celem uniknięcia wyrębu lasu pod nowy korytarz.

 

Wobec zwiększonego natężenia ruchu na drodze powiatowej nr 3115W (w przebiegu ulic: Brzozowej w Nowej Wsi i Komorowie, Al. M. Dąbrowskiej w Komorowie, ul. Sanatoryjnej w Komorowie, ul. Komorowskiej w Pęcicach Małych, ul. Sokołowskiej w Sokołowie i Pęcicach), wynikającego z dojazdu mieszkańców Powiatów: Pruszkowskiego, Grodziskiego, Żyrardowskiego do drogi krajowej S8 do wjazdu przez "Węzeł Puchały" w miejscowości Sokołów, konieczna jest alternatywa drogowa dla rozładowania wzmożonego ruchu na drodze powiatowej.
Droga powiatowa przebiega przez tereny wiejskich osiedli mieszkaniowych, gdzie odbywa się wzmożony ruch lokalny do szkół, przedszkoli, firm działających na tym terenie, urzędów, sklepów, kolejki WKD, a także jest miejscem spacerów mieszkańców. Użytkownicy tej drogi to nie tylko samochody i inne pojazdy poruszające się po drogach, ale także rowerzyści, piesi. Ze względu na olbrzymie natężenie ruchu samochodów, pozostali użytkownicy, czyli rowerzyści i piesi czują się niebezpiecznie na tej drodze.
Ze względu na występujące w godzinach szczytu korki ciągnące się przez całe miejscowości, np. Komorów, Nowa Wieś, Pęcice, Pęcice Małe, Sokołów, utrudniające przemieszczanie się pomiędzy dwoma stronami zabudowy w stosunku do tych ulic, przejście pieszych wymaga często bardzo długiego oczekiwania, a przede wszystkim jest niebezpieczne.
Na jednym z odcinków drogi powiatowej 3115W znajduje się Aleja Drzew - Pomnik Przyrody, który jest niszczony przez przejeżdżające ciężarówki, ale także ze względu na duże natężenie ruchu drzewa wegetują w zaburzonych warunkach.

Wobec powyższego poprosiłam Zarząd Powiatu o złożenie wniosku do władz Województwa Mazowieckiego w celu zabezpieczenia przestrzeni pod budowę bardzo oczekiwanej drogi wojewódzkiej "Paszkowianki".

Aurelia Zalewska